TEÁOR- és szakmakódok változása
Thread poster: Eva Blanar
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:31
English to Hungarian
+ ...
Apr 23, 2010

Az APEH tájékoztatása szerint:
http://www.apeh.hu/adoinfo/art/teaor_100422.html

A dolog lényege:
2009 júniusáig kellett volna váltani, de néhány ezren ezt még nem tették meg, és - magánszemélyeknek 200 ezer, társas vállalkozásoknak 500 ezer - mulasztási bírságot szabhatnak ki "az adózás rendjéről szóló többször módosított 2003. évi
... See more
Az APEH tájékoztatása szerint:
http://www.apeh.hu/adoinfo/art/teaor_100422.html

A dolog lényege:
2009 júniusáig kellett volna váltani, de néhány ezren ezt még nem tették meg, és - magánszemélyeknek 200 ezer, társas vállalkozásoknak 500 ezer - mulasztási bírságot szabhatnak ki "az adózás rendjéről szóló többször módosított 2003. évi XCII. törvény 172. § (1) bekezdés c) pontja értelmében".

Ha valaki még nem írta volna át magát...
Collapse


 
Erzsébet Czopyk
Erzsébet Czopyk  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:31
Member (2006)
Russian to Hungarian
+ ...
SITE LOCALIZER
tejóisten Apr 23, 2010

KÖSZÖNÖM!!!!! és rohanok

 
Ferenc BALAZS
Ferenc BALAZS  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:31
Member (2008)
German to Hungarian
+ ...
Én ezt nem értem... Apr 24, 2010

... engem valaki átírt! Ügyfélkapu -- ebev -- törzsadat lekérdezés: főtevékenység 743001. A számláimra meg a mai napig 748513-at írtam. Hogy ebből mi lesz?

 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:31
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Lehet, hogy a nyilvántartásban átírták... Apr 25, 2010

...de úgy tudom, az a lényeg, hogy a cégkivonatban mi van.
Arra tudok tippelni, hogy a lekérdezések megkönnyítésére a régi számokat mindenkinél átírták az újra, de attól még nem biztos, hogy mindenütt át van vezetve.

A profi ügyfelek egyébként vissza szokták dobni a régi kódszámmal megírt számlákat, mert újabban állítólag ezt is ellenőrzi az adóhatóság, de náluk ellenőrzi elsősorban, nehogy ügyeskedhessenek (például az áfa visszaig�
... See more
...de úgy tudom, az a lényeg, hogy a cégkivonatban mi van.
Arra tudok tippelni, hogy a lekérdezések megkönnyítésére a régi számokat mindenkinél átírták az újra, de attól még nem biztos, hogy mindenütt át van vezetve.

A profi ügyfelek egyébként vissza szokták dobni a régi kódszámmal megírt számlákat, mert újabban állítólag ezt is ellenőrzi az adóhatóság, de náluk ellenőrzi elsősorban, nehogy ügyeskedhessenek (például az áfa visszaigénylésével, bár a mi tevékenységünkben ennek már nincs sok jelentősége).

Jut eszembe: most már állítólag a TEÁOR/SZJ számot sem kötelező feltüntetni a számlán, de ebben nem vagyok teljesen biztos (én azért még beírogatom). Tud erről valaki valami biztosat?

Szóval én azt javasolnám, hogy nézd meg, mi van a cégnyilvántartásban (ingyenesen megtekinthető a http://cegkivonat.eu/ oldalon), mert ha onnan nem pörgetik át, arról már nem tehetsz, fordítva azonban nem működik. (A cégkivonat arról az oldalról kinyomtatható, de az nem közhiteles, bár sok helyen a hitelesnek mondott netes verziót sem fogadják el - például bankok.)

A dologban a kellemetlen az, hogy a cégadatok minden változtatásához tudtommal ügyvéd igénybevétele szükséges, ami eleve megdrágítja (+ a hirdetmény díja), a bírság azonban azt hiszem, meggyőzően magas ahhoz, hogy utánanézzen az ember.
Collapse


 
Ferenc BALAZS
Ferenc BALAZS  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:31
Member (2008)
German to Hungarian
+ ...
Tudom már, Apr 26, 2010

hogy jól csinálom, csak elbizonytalanodtam egy pillanatra. A KSH honlapján olvastam egy-két hónappal ezelőtt és most is:
„A szolgáltatások számlázásakor (az Áfa tv. 169. § alapján) változatlanul az SZJ'03 kódokat kell használni.”
http://portal.ksh.hu/portal/page?_pageid=37,626625&_dad=portal&_schema=PORTAL
Az SZJ’03 a
... See more
hogy jól csinálom, csak elbizonytalanodtam egy pillanatra. A KSH honlapján olvastam egy-két hónappal ezelőtt és most is:
„A szolgáltatások számlázásakor (az Áfa tv. 169. § alapján) változatlanul az SZJ'03 kódokat kell használni.”
http://portal.ksh.hu/portal/page?_pageid=37,626625&_dad=portal&_schema=PORTAL
Az SZJ’03 a TEÁOR’03 beceneve, régen átdolgozták, harmonizálták, egységesítették már és TEÁOR’08-nak nevezik. Sőt a statisztikában már a TESZOR’08-at kell használni, amely „felváltja a Szolgáltatások Jegyzékét (SZJ'03-at) és a Belföldi Termékosztályozást (BTO-t)” – olvasom ugyanott.
Ezek után nem annyira természetes, hogy a számlára a legrégebbi osztályozás szerinti kódot kell írni. Jó oka lehet persze ennek is, csak én nem értem.
Az átírás valószínűleg automatikusan történt meg az én – egyszerű – esetemben.
Collapse


 
Ferenc BALAZS
Ferenc BALAZS  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:31
Member (2008)
German to Hungarian
+ ...
Az Áfa tv. 169. §-a Apr 26, 2010

sorolja fel a számla kötelező adattartalmát (az Apeh oldaláról – gondolom - éppen a hatályos szövegű törvény tölthető le):

„f) ... illetőleg a nyújtott szolgáltatás megnevezése, annak jelölésére – a számlakibocsátásra kötelezett választása alapján –
... See more
sorolja fel a számla kötelező adattartalmát (az Apeh oldaláról – gondolom - éppen a hatályos szövegű törvény tölthető le):

„f) ... illetőleg a nyújtott szolgáltatás megnevezése, annak jelölésére – a számlakibocsátásra kötelezett választása alapján – az e törvényben alkalmazott SZJ, ...”
http://www.apeh.hu/data/cms56062/afa_torveny_2010_jan1_apr1_tol_labjegyzettel.pdf

Ezt a mondatrészt talán lehet úgy értelmezni, hogy én eldönthetem: megnevezzem, vagy jelöljem a szolgáltatást a számlán. Ha már megneveztem (fordítás), nem kell a jelölés, de ha azt is alkalmazom, akkor az SZJ'03-at kell használni. Megfordítva: egyedül a jelölés, az SZJ-szám megadása is elegendő lehet.
Jótállás nélkül!

(Nem nagy fáradság az SZJ-kód ráírása a számlára, ezért én továbbra is írni fogom.)
Collapse


 
Eva Blanar
Eva Blanar  Identity Verified
Hungary
Local time: 00:31
English to Hungarian
+ ...
TOPIC STARTER
Na, erre nem számítottam... Apr 26, 2010

Kösz, most beszéltem a KSH-val (a megadott linken szerepel egy telefonszám is) és most derült ki a számomra, hogy valóban, az SZJ-t kell írni (abból meg csak a régi van), nem a TEÁOR-t. A kódszám feltüntetése nem kötelező, ellenben állítólag az APEH is az SZJ-szám szerint ellenőriz. (Mondjuk, a megfeleltetés nem egy olyan nagy ügy, ez egy viszonylag egyszerű történet, legfőképpen pedig adókihatása nincs: azonos az áfa.)

Nem azonos egyébként a TEÁOR
... See more
Kösz, most beszéltem a KSH-val (a megadott linken szerepel egy telefonszám is) és most derült ki a számomra, hogy valóban, az SZJ-t kell írni (abból meg csak a régi van), nem a TEÁOR-t. A kódszám feltüntetése nem kötelező, ellenben állítólag az APEH is az SZJ-szám szerint ellenőriz. (Mondjuk, a megfeleltetés nem egy olyan nagy ügy, ez egy viszonylag egyszerű történet, legfőképpen pedig adókihatása nincs: azonos az áfa.)

Nem azonos egyébként a TEÁOR és az SZJ: 2008-ban az előbbi megváltozott, az utóbbi nem, így most már az első 4 számjegy nem azonos és ha jól értettem, nem is lesz az.

Vagyis tényleg a régit kell írni... Most már csak az a kérdés, hogy a megbízók így elfogadják-e majd a számlánkat? Vagy írjuk rá mind a kettőt? Esetleg még azt is, hogy fordítás vagy lektorálás?

[Edited at 2010-04-26 09:09 GMT]
Collapse


 
Kathrin.B
Kathrin.B  Identity Verified
Local time: 00:31
English to Hungarian
+ ...
TEÁOR vs SZJ kódok Apr 30, 2010

Sziasztok,



Eva Blanar wrote:

Az APEH tájékoztatása szerint:
http://www.apeh.hu/adoinfo/art/teaor_100422.html

A dolog lényege:
2009 júniusáig kellett volna váltani, de néhány ezren ezt még nem tették meg, és - magánszemélyeknek 200 ezer, társas vállalkozásoknak 500 ezer - mulasztási bírságot szabhatnak ki "az adózás rendjéről szóló többször módosított 2003. évi XCII. törvény 172. § (1) bekezdés c) pontja értelmében".

Ha valaki még nem írta volna át magát...



Egy picit úgy tűnik számomra, hogy két dolog összekeveredett.

Mini háttérinfó (bár sokan biztos tudjátok is):
A TEÁOR'03-ról átálltunk a TEÁOR'08-ra a tevékenységek "kódolása" tekintetében. Vagyis, átvettük a NACE.2. kódrendszert mi is. Emiatt "át kellett fordítani" a TEÁOR'03 kódokat a TEÁOR'08-nak megfelelő kódokra.
Vannak tevékenységek, amelyek esetében mindkét rendszerben egyetlen kód felel meg, ám van sok olyan, amelyeknél a '03 szerinti kód több '08-kódra változott (tovább bontottak "kódilag" tevékenységeket).

Az Apeh automatikusan átfordította a TEÁOR'03 kódokat minden adózónál azokban az esetekben, ahol egyértelmű a megfeleltetés, vagyis a TEÁOR'08 kódrendszerben is csak egyetlen kód jelöli a tevékenységet és tartalmában is ugyanaz.

Ahol ez nem volt lehetséges (mert egy '03-kóddal jelölt tevékenység most pl. 3-4- '08-as kódon jelenik meg), ott az adózónak kellett intézkednie, hiszen csak ő tudja eldönteni, hogy mely TEÁOR'08 szerinti kódokat kell bejelentenie az Apeh-hez a 03'-sok helyett.

Erre vonatkozik az Éva által jelzett cikk (teljesen OK) és fontos a változás végrehajtása, mert valóban büntetnek, ha elmarad az automatikusan át nem fordítható kódok Apeh felé történő bejelentése.

Az Apeh honlapon ellenőrizni tudjátok, mi a helyzet a ti esetetekben:
- minden kódot át tudtak-e forgatni, vagy
- van amit Nektek kell bejelenteni.

http://www.apeh.hu/ADATBLEKER/tevekenysegek/tevekenysegeklekerdezes

Itt kiválasztva az adózói státuszt (e.váll. vagy társas váll), a következő oldalon a "törzsszám" rubrikába beírva az adószámotok első 8 számjegyét, megjelenik, hogy mi van az Apeh adatbázisában Rólatok TEÁOR-ilag.
Ha lesz TEÁOR'03 alatt felsorolás, akkor azokat a tevékenységeket Nektek kell besorolni a TEÁOR'08 kódok alá és bejelenteni az APehhez. A besoroláshoz segítség a fenti link 3. TEÁOR kalkulátor része.

Fontos! Nem csak a főtevékenységet kell "átkódolni"!. Az Apeh felé az összes, a válallalkozó/vállalkozás által végzett valamennyi tevékenységet is. Ha kell, a hiányzókat pótlólag be kell jelenteni.

HTH

[Edited at 2010-05-01 08:59 GMT]


 
Kathrin.B
Kathrin.B  Identity Verified
Local time: 00:31
English to Hungarian
+ ...
SZJ számok Apr 30, 2010

Eva Blanar wrote:

Nem azonos egyébként a TEÁOR és az SZJ: 2008-ban az előbbi megváltozott, az utóbbi nem, így most már az első 4 számjegy nem azonos és ha jól értettem, nem is lesz az.

Vagyis tényleg a régit kell írni... Most már csak az a kérdés, hogy a megbízók így elfogadják-e majd a számlánkat? Vagy írjuk rá mind a kettőt? Esetleg még azt is, hogy fordítás vagy lektorálás?

[Edited at 2010-04-26 09:09 GMT]


Ismét csak igen, és Feri észrevételére is.

A korábbi kötelező SZJ-szám PLUSZ a megnevezés helyett elég csak az egyik feltüntetése a számlán. Lényeg - és feltétel -, hogy egyértelmű legyen, mi a számlázott teljesítmény.

Tapasztalatom szerint szinte senki nem használja a "csak SZJ" megjelölést.
Célszerűbb a megnevezést választani. Egyszerűbb és a számlabefogadó is azonnal látja, hogy OK vagy nem a megnevezés.

Még egy észrevétel ahhoz, hogy ha valaki továbbra is mindkettőt fel akarja tüntetni.
Fontos, hogy a SZJ és a megnevezés tökéletes összhangban legyen, valóban az a szám jelölje a megnevezésben szerepeltetett tevékenységet.

Miért?
Mert ha nem jó pl. az SZJ (gyakori hiba!!!), akkor nem teljesül, hogy egyértelműen szerepel a teljesítmény, tevékenység a számlán!

Van-e kockázat, ha mégis elkövetjük ezt a hibát?
Igen.

Számlakiállítónál - az ÁFA tv. 169§-ának nem mindenben megfelelő - vagyis hibás - számla kiállítása miatt lehet pl. mulasztási bírságot kiszabni (200 v 500 eFt /számla potenciálisan; e tv-i lehetőség szerint tudtommal még nem bírságolt az Apeh, de egyszerit már vetett ki számlakiállítási hiba miatt.)

Számlabefogadónál - ha 1. áfát is fel kellett számítanotok a megrendelő felé vagy 2. Ti kaptok áfás számlát ilyen hibával - jogosulatlan áfalevonás 1. a megrendelőnél, 2. Nálatok --> levont áfa összege = adóhiány + adóbírság (adóhiány 50%-a); az áfa 150%-a a kockázat

Vagyis csökkenthető a hiba lehetősége (és ezáltal az adókockázat), ha csak az egyiket - mondjuk a szöveges megnevezést - szerepeltetitek a számlán.

Szintén remélem, h HTH.

Kathrin



[Edited at 2010-05-01 08:56 GMT]


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

TEÁOR- és szakmakódok változása






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »