Kiadóknak dolgozni
Autor wątku: Péter Tófalvi
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Węgry
Local time: 08:46
angielski > węgierski
+ ...
Feb 2, 2003

Elmesélem nektek esetem az Akadémiai Kiadó Rt.-vel.



Magyar-román szótárat készítek, már jónéhány éve, és mivel a vége felé közeledem, megkerestem az említett kiadót. A szótáram kiadásával kapcsolatban nem kaptam azonnali választ, de ha már arra jártam, akkor megkértek, lektoráljam a Magyar-román útiszótárt. Szerződést persze nem kötöttünk, ez az én hibám volt.



Lényeg, a lényeg: Mivel a szerzővel nem tudtam kialak
... See more
Elmesélem nektek esetem az Akadémiai Kiadó Rt.-vel.



Magyar-román szótárat készítek, már jónéhány éve, és mivel a vége felé közeledem, megkerestem az említett kiadót. A szótáram kiadásával kapcsolatban nem kaptam azonnali választ, de ha már arra jártam, akkor megkértek, lektoráljam a Magyar-román útiszótárt. Szerződést persze nem kötöttünk, ez az én hibám volt.



Lényeg, a lényeg: Mivel a szerzővel nem tudtam kialakítani jó együttműködést (ő Bukarestben volt, és kb. egy hét múlva válaszolt E-mailjeimre stb.), úgy döntöttem kiszállok a buliból.

Ekkor, azért, hogy megkapjam a pénzem, kellett aláírni a szerződést.



Kb. egy hónapi munkáért kaptam 45.000 (azaz negyvenötezer) forintot, vagyis minden lektorált karakter után 0,25 forintot, azaz 25 fillért. Kb. 12 éve vagyok a szakmában, és soha senki így nem vert át engem!

Az átutalás előtt, (számlát küldtem nekik), közölték, hogy addig nem tudják átutalni a pénzt, amíg nem adom meg a vállalkozói igazolványom számát. \"A cipőméretemre nem kíváncsi?\" - feleltem én, de azért megadtam persze a kért adatot.

Collapse


 
Endre Both
Endre Both  Identity Verified
Niemcy
Local time: 08:46
angielski > niemiecki
Részvétem Feb 2, 2003

Hát, tanulságnak az is elég lett volna, ha egy hét munkájával vernek át, de nem lehet mindig válogatni...



Ergó: Az Akadémiai Kiadó RT is olyan cég, mint a többi: ha nincs ELORE (írásbeli) megegyezés, UTÁNA már ok állapítják meg, mennyit ér a munkád - nem te.



Most mi lesz a szótárral, ha már így összerúgtad velük a port?


 
Katalin Horváth McClure
Katalin Horváth McClure  Identity Verified
USA
Local time: 02:46
Członek ProZ.com
od 2002

angielski > węgierski
+ ...
Ilyen gagyi az Akadémia??? Feb 2, 2003

Péter,

Nem öröm az ilyen, az biztos. Tudom, hogy nehéz erősködni az ügyféllel, amikor nagyobb volumenű munkáról van szó, és szeretné az ember megkapni... De akkor is fontos az, hogy legyen szerződés, írásban, lehetőleg olyan részletekkel, hogy mi van például, ha az ügyfél menet közben \"törli\" a projektet (én azt szoktam beleírni, hogy az elvégzett munka arányában, de nem kevesebb, mint 5O%, amit ki kell, hogy fizessenek), Te mennyire (mi
... See more
Péter,

Nem öröm az ilyen, az biztos. Tudom, hogy nehéz erősködni az ügyféllel, amikor nagyobb volumenű munkáról van szó, és szeretné az ember megkapni... De akkor is fontos az, hogy legyen szerződés, írásban, lehetőleg olyan részletekkel, hogy mi van például, ha az ügyfél menet közben \"törli\" a projektet (én azt szoktam beleírni, hogy az elvégzett munka arányában, de nem kevesebb, mint 5O%, amit ki kell, hogy fizessenek), Te mennyire (milyen összegig) vagy felelős, stb. Mi az, ami nem tartozik bele a normális fordítói munka kereteibe (grafikai munka, kutatás, stb.), és az olyan munkáért hogyan és mennyit fizetnek (óradíj).

Nagyobb volumen (több hétig tartó munka) esetén vagy előleget, vagy menet közbeni számlázást kell kérni.

Nekem eddig még nem volt gondom ezt aláíratni, és ezeket a feltételeket elfogadtatni, és úgy veszem észre, hogy minél nagyobb a cég, annál ritkább a garasoskodás. Ha az ügyfél húzódozik az aláírástól, az már rögtön figyelmeztető jel.

Sajnálatos, ha az Akadémiai Kiadó, ami szerintem azért elég nagy név, ilyen \"gagyi\" módon jár el...

Lehet, hogy megérné, hogy szerezz egy minta szerződést, amit aztán átalakíthatsz az egyes esetekre. Nem tudom, magyarul létezik-e ilyen valahol, de az ATA honlapján az angol (US) változat szabadon elérhető, én ezt használom.



Amint írtad, ez volt az első eset, de remélem, az utolsó is.

Sok szerencsét a szótárhoz, az azzal kapcsolatos tapasztalataidat is add majd közre, ha ráérsz.



Kati

[ This Message was edited by:on2003-02-03 00:30]
Collapse


 
Olga Simon
Olga Simon  Identity Verified
Węgry
Local time: 08:46
angielski > rosyjski
+ ...
Borzalom az egesz........ Feb 3, 2003

Quote:




Ha az ügyfél húzódozik az aláírástól, az már rögtön figyelmeztető jel.







Pontosan. Letezik-e valami forum, ahol meselni lehet roluk? Ugy, hogy mindenki tudja, plus az Akademia is tanul egy lecket (esetleg)?

 
Péter Tófalvi
Péter Tófalvi  Identity Verified
Węgry
Local time: 08:46
angielski > węgierski
+ ...
NOWY TEMAT
+ Feb 3, 2003

A szerződéshez azért nem ragaszkodtam, mert ez egy kis munka volt, nekem a lényeg az én szótáram kiadásán lett volna.

Egyébként előzeesként persze megkérdeztem, hogy mennyit kapok a munkáért, mire azt a választ kaptam, hogy kb. 200 ezeret. Amikor fizetésre került a dolog, az édes hölgyike (ideírom a nevét, mert megérdemli: Thimár Mártika) közölte velem, hogy ja, hát az a píz két szótárra vonatkozott: magyar-román és román-magyar.

Na, erről ennyit.

Buff!


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderatorzy tego forum
Ildiko Santana[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Kiadóknak dolgozni






Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »